Wikwemikong graduates receive over $45,000 in awards

Twenty-one graduates were in attendance for the 33rd annual Wikwemikong High School award night ceremony. photo by Peter Baumgarten

Student success celebrated at 33rd annual Wikwemikong High School award night

WIKWEMIKONG—Seventy three graduates of Wikwemikong High School were celebrated last month at the 33rd annual Graduation and Awards Ceremony held at the high school and hosted by the Wikwemikong Post Secondary Counselling Unit.

“The ceremony was well attended from family and friends of the graduates and the community,” education counsellor/program manager Nicole Peltier told The Expositor. “We had 73 graduates and handed over $45,550 in grants and awards. The community was really supportive and helped us make this another successful year for the graduates.”

Masters of ceremonies for the evening were Chris Pheasant and Nicole Peltier, while grand entry was lead by Danielle Roy-McDonald.

The opening prayer was provided by Barbara Peltier, prior to Wikwemikong Board of Education Director Dominic Beaudry’s welcoming remarks.

This year’s valedictorians were Samantha Recollet for college students and Erin Peltier for university students.

Wikwemikong High School 2013-2014 graduates include: Luke Antonio, Tiffany Kanasawe, Courtney Recollet, Jennifer Armstrong, Emily Kozachanko, Paula Recollet, Joseph Arsenault, Valerie Lavallee, Samantha Recollet, Rhonda Assinewai, Samara Lewis, Tracy Recollet, Ann Marie Assiniwe, Douglas Low, Sylvia Richard, Brendan Assiniwe, Robin MacDonald, Elijah Roy, Harmony Babstock, June Manitowabi, Natalie Shawana-Waboose, Jannen Belbeck, Kayla Manitowabi, Amy Shawanda, Nazanna Bell, Michelle K. Manitowabi, Melissa Shigwadja, Jennifer Bishop, Roxanne Martin, Kyle Simon, Sandra Dewing, Nathan Mishbinijima, Tasha Smith, Arielle Di luillio, Brianna Olson, Chelsea Trudeau, LeeAnn Dokum, Melanie O’Neill, David Trudeau, Audrey Dube, Jason Oshkabewisens, Joel Trudeau, Donna Dwinnell, Marsha Oshkabewisens, Yvette Trudeau, Mark H. Enosse, Joseph Pangowish, Betty Vanwort, Ngwaagan Eshkibok, Bethany Peltier, Wahsayskwahn Wabano, Shane Flamand, Dustin Peltier, Amy Wakegijig-Ward, Brenna Forbes, Erin Peltier, Allysha Wassegijig, Rob Fox, Brandon Pitawanakwat, Alana Wemigwans, Roxanne Galbraith, Janine Pitawanakwat, Nicole Wemigwans, Nikita Griessmeier, Kenneth Pitawanakwat, Shawn Wemigwans, Carolyn Jacko, Shanah Pitawanakwat, Emma Wilkin, Bessie Johnston, Christianna Jones, Sherri Pitawanakwat and Daniel Young.

The Dream Catcher Awards went to Erika Corbiere, Rebecca Shawana, Amanda Eshkibok, Ian Trudeau, Amanda Eshkibok, Ian Trudeau, Ashley Jacko-Metansinine, Stacey Wabegijig, Crystal Kimewon, Matthew Webkamigad, Amanda Peltier, Juliette Wemigwans, Mary Pheasant and Maxine Wemigwans.

Three Fire Awards went to Katelyn Abel, David Assinewai, Giles Bondy, Jessica Fox, Karlene Fox, Kara Kennedy, Kady Peltier, Kieran Peltier, Shanna Peltier, Sherry Peltier, Brenden Pheasant, Sabrina Shawana, Amy Shawanda, Stephen Trudeau and Cody Wassengeso.

Part Time Awards were given to Hillary Pangowish and Miranda Trudeau.

Pierce Wemigwans was awarded the A & V Heating Award, awarded to a student in the field of mechanical technician.

Ozzie Osawamick received the Community Living Centre Award, given to a student in the field of development social worker or social service worker.

Bedahbin Pitawanakwat received the Complete Automotive and Marine Award, given to a student in the field of motive power technician.

The Holy Cross Mission Church (HCMC) Award for a student in the field of HCMC involvement went to Lorena Wabanosse.

Adria Pitawanakwat received the First Nations Engineering Services Award, to a student in the field of engineering technician.

The Jacinta Manitowabi Award went to Beverly Peltier for a student in the field of Native Studies and Shelly Trudeau for a student in the field of early childhood education.

Jordon Kimewon was awarded the LaFarge Canada Inc. Award, given to a student in the field of business.

The Laurentian Business Products Award was given to Jean Recollet.

Christopher Mandamin received the Manitoulin Chiropractic Clinic Award for a student in the field of health.

The Manitoulin Expositor Award for the most improved student went to Jane Desmoulin.

Skye Anne Trudeau received the Ngwaagan Gamig Recovery Centre Award for a student in the field of addiction.

The Seeds of Joy Award for a student in the field of social services worker went to Kerry Lynn Peltier.

Brian Pitawanakwat received the Wasse-Abin High School Award for a student in the field of education, while the Wasse-Abin Junior School Award for a student in the field of early childhood education went to Darian Mandamin.

The White’s Shell Garage Award, to a student in the field of motor power technician went to Animkii Koostachin.

Marissa Wemigwans received the Wikwemikong Heritage Organization Award for a student in the field of Native Studies or Anishinaabe Language Programs.

Anna Peltier and Jessica Eshkawkogan received Wikwemikong Board of Education awards for students in the field of education.

The Wikwemikong Development Commission Award to a student in the field of business went to Lanell Mejaki.

Chris Aiabens received the Wikwemikong Unceded Indian Reserve Award, presented by Agnes Kanasawe and Cecilia Pitawanakwat.

The Zipp-Thru Convenience Award for a student in the field of business management went to Pierce Trudeau.

Post secondary fundraising awards went to Amsay Osawamick, Amy Dokum, Sharlene Webkamigad, Nicole Corbiere, Tahshiina Brisard, Nicolas McGregor, Dustin Peltier, Emily St. Germaine-Lewis and Christine Trudeau.

Cody Pitawanakwat received the Bernadette Pangowish Memorial Award for a student in the field of nursing.

Teresa Flamand and Russell Peltier received the Annie Peltier Memorial Award for a student in the field of Anishnaabemowin.

The Beatrice George Memorial Award for a student continuing in the field of social work went to Vicki Enosse.

Natalie Shawana-Waboose received the Clayton Shawana Memorial Award given to a student in the field of business.

Brian Pitawanakwat received the Don Hamilton Memorial Award, given to a student in the field of education.

The Clara Cheechoo Memorial Award, given to a student in the field of nursing, went to Angel Peltier.

Christine Recollet-Trudeau received the Louis and Mary Trudeau Memorial Award, given to a student in the field of Native language.

Jordon Assiniwe was awarded the Matthew Shawande Memorial Award, given to a student in the field of metal fabrication.

The Jim Wakegijig Memorial Award, given to a student in the field of police foundations, was awarded to Joshua Manitowabi.

Rodney Fox and Philip Nadjiwon both received the Walter Gonawabi Memorial Award for students in the trades.

The closing awards and gift presentations were made by Agnes Kanasawe, followed by Christmas music and light refreshments.